Pytania i odpowiedzi
Wydział I Cywilny
(kliknij na nagłówek porady aby zobaczyć jej szczegóły)
- Co zrobić aby złożyć w sądzie pozew o zapłatę, eksmisję, odszkodowanie, itd.?
Należy złożyć pismo zawierające wskazanie: - kim jest osoba wnosząca (dane adresowe); - czego się domaga; - wskazanie od kogo (dane adresowe); - dlaczego, z jakiego tytułu; - wskazać wartość przedmiotu sporu, czyli ile dla osoby wnoszącej pozew jest warte, to o co wnosi, przy pozwie o zapłatę, jest to żądana kwota, przy eksmisji wysokość trzymiesięcznego czynszu w lokalu; - uzasadnienie, dlaczego powód wnosi swoje żądania, dlaczego wystąpił z powództwem; - wskazanie dowodów na poparcie swoich twierdzeń (kserokopie dokumentów, wskazanie świadków itd.). Pozew, składa się w biurze podawczym Sądu, bądź wysyła pocztą. Musi być złożony oryginał wraz z załącznikami dla Sądu oraz kopie wraz z załącznikami w ilości odpowiadającej ilości osób po stronie pozwanej.
Wydział II Cywilny
(kliknij na nagłówek porady aby zobaczyć jej szczegóły)
- Czy postanowienie dostaje się urzędu i ile należy opłacić ?
Nie. O odpis postanowienie należy złożyć wniosek osobiście lub pocztą. Wniosek należy opłacić w znaczkach sądowych w wysokości 6 zł oraz podać sygn. akt sprawy.
- Do którego sądu należy złożyć wniosek o stwierdzenia nabycia spadku?
Sądem właściwym do rozpoznania sprawy o stwierdzenie nabycia spadku jest sąd ostatniego stałego miejsca zamieszkania osoby zmarłej. Sąd Rejonowy w Sosnowcu Wydział II Cywilny po uprawomocnieniu się postanowienia z urzędu przesyła odpisy postanowień do: 1/ Urzędu Skarbowego w Sosnowcu ul. 3-go Maja 20 2/ Urzędu Miasta lub Gminy - Wydział Geodezji - miejscowość , gdzie położona jest nieruchomość 3/ Sądu Rejonowego – Wydział Ksiąg Wieczystych - miejscowość , gdzie położona jest nieruchomość mająca założoną księgę wieczystą
- Czy można założyć sprawę o podział majątku wspólnego w trakcie trwania małżeństwa?
Sprawę o podział majątku wspólnego można założyć po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego lub sprawy o separację.
- Czy są dodatkowe koszty w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku?
Jeżeli od chwili śmierci spadkodawcy nie upłynął termin 6 miesięcy od chwili śmierci do dnia rozprawy na rozprawie składa się oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku od którego opłaca się 50 zł w znaczkach sądowych od każdej z osób, która składa takie oświadczenie.
- Ile wynosi oplata od wniosku od uzasadnienia?
Od wniosku o odpis postanowienia z uzasadnieniem nie pobiera się opłat.
Wydział III Karny
(kliknij na nagłówek porady aby zobaczyć jej szczegóły)
- W jaki sposób można uzyskać zezwolenie z osobą tymczasowo aresztowaną?
Zezwolenie na widzenie z tymczasowo aresztowanym pozostającym do dyspozycji Wydziału III Karnego tut. sądu mogą uzyskać osoby z najbliższej rodziny (rodzice, rodzeństwo , dziadkowie). Aby otrzymać widzenie należy zgłosić się do sekretariatu z dowodem osobistym lub innym dokumentem stwierdzającym tożsamość. Osoby pozostające w konkubinacie jak również obce lub z dalszej rodziny muszą złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na widzenie odpowiednio udokumentowany , który jest rozpoznawany przez Sędziego.
- W jaki sposób odwołać się od wydanego wyroku?
Należy w terminie 7 dni złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku, a po otrzymaniu odpisu wyroku z uzasadnieniem można wnieść w terminie 14 dni apelację do Sądu Okręgowego w Katowicach za pośrednictwem tut. Sądu.
- Czy w Wydziale wydawane są gotowe druki pism lub wniosków?
W Wydziale III Karnym nie funkcjonują gotowe druki i formularze, wszystkie pisemne wnioski sporządzane winny być samodzielnie.
Wydział IV Rodzinny i Nieletnich
(kliknij na nagłówek porady aby zobaczyć jej szczegóły)
- Do jakiego sądu można złożyć pozew o ustalenie ojcostwa?
Sąd Rejonowy miejsca zamieszkania powoda lub pozwanego.
- Kto może złożyć wniosek do sadu w sprawach osób uzależnionych od alkoholu?
Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokurator.
- Czy można uznać dziecko po jego śmierci?
Nie, chyba że zostawiło zstępnych.
- Ile wynosi opłata za założenie sprawy o alimenty oraz sprawy o podwyższenie alimentów?
Zarówno sprawy o alimenty jak i sprawy o podwyższenie alimentów wnosi się do sądu bez żadnych opłat sądowych.
- Jak długo czeka się na termin rozprawy?
Do miesiąca czasu.
- Do jakiego sądu można złożyć pozew o alimenty?
Sąd Rejonowy miejsca zamieszkania powoda lub pozwanego.
Wydział V Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
(kliknij na nagłówek porady aby zobaczyć jej szczegóły)
- Co to jest wartość przedmiotu sporu?
Jest to wartość dochodzonego roszczenia. Jeżeli powód dochodzi pozwem kilku roszczeń, zlicza się ich wartość. Do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego. W sprawach o roszczenia pracowników dotyczące nawiązania , istnienia lub rozwiązania stosunku pracy wartość przedmiotu sporu stanowi, przy umowach na czas określony – suma wynagrodzenia za pracę ( brutto) za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok, a przy umowach na czas nieokreślony – za okres jednego roku.
- Co należy zrobić, aby został przyznany pełnomocnik z urzędu?
Należy złożyć wniosek o przyznanie pełnomocnika z urzędu i dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Druk oświadczenia dostępny na stronie: http://www.ms.gov.pl/formularze.shtml.
- Ile wynosi opłata od apelacji, zażalenia?
Wysokość opłat określa ustawa z dnia 28.07.2005r o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jednolity: Dz.U. 2019, poz. 78 ze zmianą Dz.U. 2019 poz.1469).
Art. 35. Opłaty w sprawach z zakresu prawa pracy
1.W sprawach z zakresu prawa pracy od pracodawcy pobiera się opłatę podstawową wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jednakże w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 000 złotych, od pracownika i pracodawcy pobiera się opłatę stosunkową od wszystkich podlegających opłacie pism.
- Pracodawca uiszcza opłatę podstawową od pism podlegających opłacie wymienionych w ust. 1, także w sprawie o ustalenie istnienia stosunku pracy wytoczonej z powództwa inspektora pracy.
Art. 36. Opłata w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych
1.W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych i w sprawach odwołań rozpoznawanych przez sąd pracy i ubezpieczeń społecznych pobiera się opłatę podstawową wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
2.Przepisu ust. 1 nie stosuje się do strony wnoszącej odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
- Gdzie można uzyskać poradę prawną?
Porad prawnych udzielają Kancelarie Adwokackie i Radcowskie oraz Państwowe Inspekcje Pracy. Najbliższa Państwowa Inspekcja Pracy ma siedzibę w Katowicach ul. Dąbrowskiego 23
- Kogo można ustanowić pełnomocnikiem w sprawie?
Pełnomocnikiem może być ustanowiony adwokat , radca prawny, współmałżonek, rodzice, pełnoletnie dzieci, rodzeństwo oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Pełnomocnikiem pracownika lub ubezpieczonego może być również przedstawiciel związku zawodowego lub inspektor pracy albo pracownik zakładu pracy, w którym mocodawca jest lub ma być zatrudniony, a ubezpieczonego – także przedstawiciel organizacji zrzeszającej emerytów i rencistów.
Wydział VI Ksiąg Wieczystych
(kliknij na nagłówek porady aby zobaczyć jej szczegóły)
Wydział VII Karny
(kliknij na nagłówek porady aby zobaczyć jej szczegóły)
- W jaki sposób należy złożyć prywatny akt oskarżenia /ART.212kk/ ?
Prywatny akt oskarżenia strona pokrzywdzona może wnieść osobiście. Powinien on zawierać dane personalne oraz adresy oskarżyciela prywatnego, oskarżonego i ewentualnych świadków, datę i miejsce zdarzenia. Opłata od prywatnego aktu oskarżenia wynosi 300zł, można ją uiścić przy wnoszeniu prywatnego aktu oskarżenia bądź po otrzymaniu wezwania do jej uiszczenia. W pierwszej kolejności wyznaczony zostaje termin posiedzenia pojednawczego, na którym sędzia wzywa strony do zawarcia ugody na określonych warunkach. W przypadku nie zawarcia ugody sprawa zostaje skierowana na rozprawę.
- W jaki sposób skutecznie usprawiedliwić nieobecność w Sądzie?
W przypadku niemożności stawiennictwa na rozprawie należy przed jej terminem usprawiedliwić się pisemnie składając pismo w Biurze Podawczym Sądu bądź wysyłając je za pośrednictwem poczty. W wyjątkowych przypadkach należy o tym powiadomić telefonicznie sekretariat, wtedy pracownik sporządzi do akt notę urzędową. Jeśli niestawiennictwo spowodowane jest chorobą do usprawiedliwienia należy dołączyć stosowne zaświadczenie wydane przez uprawnionego lekarza /spis lekarzy dostępny jest w sekretariacie/. W przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa sąd może ukarać świadka karą pieniężną lub zarządzić jego doprowadzenie na kolejny termin rozprawy.
- W jakiej sytuacji można starać się o wyznaczenie obrońcy bądź pełnomocnika?
Obrońca lub pełnomocnik z urzędu wyznaczany jest w sytuacji, gdy strona udowodni, że nie jest w stanie z uwagi na trudną sytuację materialną samodzielnie ponieść kosztów w tym zakresie. Wniosek należy złożyć w formie pisemnej i dołączyć do niego zaświadczenia dokumentujące wysokość miesięcznych dochodów i wydatków / zaświadczenie o zarobkach, wysokości renty, wysokość wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania/.
- W jaki sposób można uzyskać widzenie z tymczasowo aresztowanym?
Po widzenie z tymczasowo aresztowanym pozostającym do dyspozycji Sądu stawić się w sekretariacie mogą osoby najbliższe /rodzice, rodzeństwo, dzieci/. W przypadku konkubinatu należy udowodnić wspólny adres zameldowania lub posiadanie potomstwa. W innych przypadkach należy starać się o uzyskanie jednorazowej lub stałej zgody poprzez złożenie pisemnego wniosku. Osoby występujące w sprawie w charakterze świadka o widzenie mogą starać się po przesłuchaniu na rozprawie. W Areszcie Śledczym w Sosnowcu widzenia dla tymczasowo aresztowanych udzielone są w poniedziałki /do osób o nazwiskach zaczynających się od liter A-K/ i wtorki /do osób o nazwiskach zaczynających się od liter L-Z/
Wydział VIII Gospodarczy
(kliknij na nagłówek porady aby zobaczyć jej szczegóły)
Wydział IX Karny
(kliknij na nagłówek porady aby zobaczyć jej szczegóły)
- W jakim terminie można zaskarżyć wyrok nakazowy?
Termin do zaskarżenia wyroku nakazowego wynosi 7 dni od dnia doręczenia odpisu. Sprzeciw nie wymaga szczególnej formy, może być złożony osobiście w biurze podawczym lub wysłany pocztą (liczy się data stempla pocztowego). Sprzeciw musi być podpisany osobiście przez oskarżonego lub obwinionego – nie jest wymagane złożenie odpisu sprzeciwu.
- Kiedy należy uiścić należności sądowe, grzywny i inne kary nałożone wyrokiem Sądu?
Wpłaty dokonuje się dopiero po uprawomocnieniu wyroku na pisemne wezwanie Sądu – Wydziału X Wykonywania Orzeczeń ( wpłaty dokonuje się na wskazane w wezwaniu konto lub w kasie sądu w terminie podanym w wezwaniu do zapłaty).
Wydział X Wykonywania Orzeczeń
(kliknij na nagłówek porady aby zobaczyć jej szczegóły)
Wydział XI Karny
(kliknij na nagłówek porady aby zobaczyć jej szczegóły)
Sekcja ds. uproszczonych przy Wydziale I Cywilnym
(kliknij na nagłówek porady aby zobaczyć jej szczegóły)
Rejestr zmian strony Pytania i odpowiedzi
- Podmiot udostępniający informację
- Lalik Rajmund
- Pierwsza publikacja
- Lalik Rajmund 2016-01-22 12:13:33
- Aktualizacja publikacji
- Lalik Rajmund 2016-01-26 13:17:45
- Wytworzenie publikacji
- Lalik Rajmund 2016-01-26 13:17:39
- Zatwierdzenie
- Lalik Rajmund 2016-01-26 13:17:39
- Liczba odwiedzin
- 5641